2012 St. Olaf College Women's Cross Country Roster
Name
Class
Hometown / High School
Stella Arndofer
Fy.
Algona, Iowa / St. John's Prep
Michaela Banz
Soph.
Eagan, Minn. / Eagan
Becca Bevans
Sr.
Waverly, Neb. / Waverly
Marit Block
Jr.
Green Bay, Wis. / East
Annie Bodeau
Sr.
Edina, Minn. / Edina
Allison Brandt
Sr.
Minneapolis / Mahtomedi
Lauren Carlson *
Sr.
Victoria, Minn. / Chaska
Kelsey Coulter
Soph.
White Bear Lake, Minn. / White Bear Lake
Shannon Cron
Soph.
Eden Prairie, Minn. / Eden Prairie
Rachel Dean
Sr.
Fort Collins, Colo. / Poudre
Mariah Dubose
Fy.
St. Paul, Minn. / Central
Emily Dzurak
Fy.
Shorewood, Minn. / Minnetonka
Tiffany Eisenbach
Fy.
Bellevue, Wash. / Bellevue
Abby Engelhart
Jr.
Minnetrista, Minn. / Mound Westonka
Meggie Exner
Jr.
Wheaton, Ill. / North
Ellie Finnegan
Fy.
Alta, Why. / Jackson Hole Community
Andi Gomoll
Sr.
Whitefish Bay, Wis. / Whitefish Bay
Greta Hanson
Jr.
Bloomington, Minn. / Kennedy
Hanna Helwig
Sr.
Chicago / Luther North
Megan Holmes
Soph.
Baxter, Minn. / Brainerd
Jorden Johnson Soph. Blaine, Minn. / Blaine
Maija Johansen Fy. Edina, Minn. / Edina
Emily King * Sr. Fridley, Minn. / Totino Grace
Taisa Kushner Jr. Plymouth, Minn. / Wayzata
Emma Larson
Jr.
Winona, Minn. / Winona
Emma Lee *
Sr.
St. Paul, Minn. / Como Park
Rachel Lee
Soph.
St. Paul, Minn. / Como Park
Libby Magnuson
Sr.
Mahtomedi, Minn. / Mahtomedi
Siri McCord
Soph.
St. Paul, Minn. / Minnehaha Academy
Kristen Mueller
Soph.
Marine-On St. Croix / Stillwater Area
Kelsey Mullen Jr. Excelsior, Minn. / Holy Famliy
Kristen Nelson
Sr.
Edina, Minn. / Edina
Moriah Novacinski *
Jr.
St. Joseph, Minn. / St. Cloud Apollo
Hannah Olson
Fy.
Eagan, Minn. / Eagan
Morghen Philippi
Fy.
Dubuque, Iowa / Hempstead
Sophie Pietrick
Sr.
Minnetonka, Minn. / Minnetonka
Serina Robinson
Soph.
Sioux Falls, SD / Lincoln
Shaina Rud
Jr.
Dayton, Minn. / The Blake School
Hailey Salazar
Fy.
Plainfield, Ill. / Joliet West
Laura Schmiel
Fy.
Edina, Minn. / Edina
Laura Siekman
Fy.
Appleton, Wis. / North
Kirsten Sletten
Fy.
Stoughton, Wis. / Stoughton
Robin Stramp
Jr.
Anchorage, Alaska / AJ Dimond
Keeley Susienka
Jr.
Oconomowoc, Wis. / Kettle Moraine
Mary Swiggum
Sr.
St. Charles, Minn. / St. Charles
Amanda Tveite
Soph.
Bloomington, Minn. / Jefferson
Rachel Ullrich
Soph.
Neenah, Wis. / St. Mary
Betsy Vomacka
Soph.
Kandiyohi, Minn. / Willmar
Amy Waananen
Soph.
Maple Grove, Minn. / Maple Grove
Maddie Wood
Jr.
Edina, Minn. / Edina
*Captain
Head Coach: Chris Daymont (32nd season in 2012-13)
Assistant Coaches: Andrea Gelle (3rd season), Becky Ruud (4th season), Quentin Moore (1st season)