Licensed to St. Catherine University
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/27/2012 05:09 PM
                        St. Thomas Relays - 10/27/2012                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicole Fazio              JR COL                   279.15     202.35   20  
  2 Alivia Bavier             SO St. Kate's-MN             NP     196.80   17  
  3 Katherine Becker          SO St. Thomas-MN             NP     189.10   16  
  4 Casey Nightengale         FR St. Thomas-MN             NP     183.50   15  
  5 Jessica Badgeley          FR COL                   212.03     178.60   14  
  6 Kaci Pahl                 FR St. Thomas-MN             NP     178.15   13  
  7 Ann Fenley                   COL                       NP     172.30   12  
  8 Ingrid Haugan             JR Hamline-MN                NP     170.60   11  
  9 Dani Waskosky             FR Hamline-MN                NP     164.80    9  
 10 Hannah Besonen               St. Olaf-MN               NP     164.50    7  
 11 Emma Fulton               FR St. Olaf-MN               NP     144.80    6  
 12 Sarah Jansen              JR Cardinals-MN              NP     143.95    5  
 13 Lydia Henderson           FR Carleton-MN               NP     141.45    4  
 14 Lucia Palmer              FR Hamline-MN                NP     135.95    3  
 15 Lindsey LaCasse           FR Augsburg-MN               NP     134.85    2  
 16 Josie Haxton              JR St. Olaf-MN               NP     133.75    1  
 17 Nicole Kuphal             FR St. Kate's-MN             NP     131.55  
 18 Danielle Swanson          SO Cardinals-MN              NP     123.85  
 19 Jenny Mohn                JR St. Olaf-MN               NP     120.20  
 20 Jillian Anderson          FR Hamline-MN                NP     100.05  
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Johnson             St. Thomas-MN             NP     254.70  
  2 Austin Howlett            FR COL                   310.34     249.70  
  3 Scott Hodgson             FR St. Olaf-MN               NP     223.45  
  4 Ryan Panure                  St. Thomas-MN             NP     206.30  
  5 Reginald Anderson         JR COL                   246.07     196.90  
  6 Daniel Condren            JR COL                   220.05     164.45  
  7 Brian Baker               JR Cardinals-MN              NP     162.40  
  8 Jacob McEwing                St. Thomas-MN             NP     150.40  
  9 Chris Sova                FR Hamline-MN                NP     118.05  
 10 Dennis Ea                 SR Carleton-MN               NP     115.55  
 11 Alexander Zappa           FY Cardinals-MN              NP      92.75  
 12 Robert Kaylor             FR Carleton-MN               NP      84.25  
 
Event 3  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicole Fazio              JR COL                   415.72     234.55  
  2 Alivia Bavier             SO St. Kate's-MN             NP     210.60  
  3 Katherine Becker          SO St. Thomas-MN             NP     181.70  
  4 Dani Waskosky             FR Hamline-MN                NP     179.80  
  5 Jessica Badgeley          FR COL                   338.09     179.20  
  6 Kaci Pahl                 FR St. Thomas-MN             NP     167.25  
  7 Casey Nightengale         FR St. Thomas-MN             NP     163.90  
  8 Ingrid Haugan             JR Hamline-MN                NP     154.25  
  9 Hannah Besonen               St. Olaf-MN               NP     150.70  
 10 Ann Fenley                   COL                       NP     148.70  
 11 Emma Fulton               FR St. Olaf-MN               NP     140.70  
 12 Sarah Jansen              JR Cardinals-MN              NP     137.05  
 13 Josie Haxton              JR St. Olaf-MN               NP     133.00  
 14 Lydia Henderson           FR Carleton-MN               NP     126.90  
 15 Danielle Swanson          SO Cardinals-MN              NP     119.85  
 16 Jenny Mohn                JR St. Olaf-MN               NP     119.35  
 17 Lindsey LaCasse           FR Augsburg-MN               NP     110.30  
 
Event 4  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Johnson             St. Thomas-MN             NP     272.20  
  2 Austin Howlett            FR COL                   489.82     261.70  
  3 Scott Hodgson             FR St. Olaf-MN               NP     225.25  
  4 Reginald Anderson         JR COL                   368.83     207.10  
  5 Ryan Panure                  St. Thomas-MN             NP     195.75  
  6 Jacob McEwing                St. Thomas-MN             NP     162.05  
  7 Daniel Condren            JR COL                   184.80     158.35  
  8 Brian Baker               JR Cardinals-MN              NP     153.80  
  9 Dennis Ea                 SR Carleton-MN               NP     133.75  
 10 Alexander Zappa           FY Cardinals-MN              NP      93.95  
 
Event 5  Mixed 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          1:45.00    1:42.37  
     1) Carolyn Bernhardt WJR           2) Colby Kubat MJR                
     3) Billy Brebrick MFR              4) Abbey Schnaith WFR             
       29.03    26.17    22.84    24.33                                    
  2 St. Olaf College-MN  'B'                          1:47.00    1:44.59  
     1) Evan Griffith MSO               2) Erik Money MSO                 
     3) Lydia Feldman WSR               4) Marla Thomforde WFR            
       25.89    27.24    26.85    24.61                                    
  3 University of St. Thomas-MN  'A'                  1:45.67    1:44.95  
     1) Hayley Trace WJR                2) Emily Punyko WSO               
     3) Michael Lanz MFR                4) Ben Henrickson MJR             
       29.26    31.20    23.02    21.47                                    
  4 Carleton College-MN  'A'                          1:48.00    1:47.07  
     1) Mamoru Kanazawa MSR             2) Jesse Gourevitch MJR           
     3) Sophie Pilhofer WSR             4) Erin McDuffie WSR              
       25.46    29.33    26.82    25.46                                    
  5 University of St. Thomas-MN  'B'                  1:46.50    1:48.03  
     1) Ethan Nimens MSR                2) Brandon Hoshaw MFR             
     3) Mariann Kukielka WSO            4) Erin Hogan WJR                 
       26.31    28.95    27.35    25.42                                    
  6 Colorado College  'A'                             1:48.00    1:48.69  
     1) Olivia Dilorati W               2) Robbie Adler M                 
     3) Brenna Day WSO                  4) Flynn McGuire MJR              
       29.35    27.97    28.92    22.45                                    
  7 Colorado College  'B'                             1:52.00    1:49.81  
     1) Christopher Garrity MFR         2) Abigail Sawyer WSO             
     3) Colin Chupik M                  4) Kaitlyn Martinez WFR           
       25.93    33.26    24.28    26.34                                    
  8 University of St. Thomas-MN  'C'                  1:48.00    1:49.87  
     1) Justin Mullee MJR               2) Maxwell Hamilton MFR           
     3) Abbie Anderson WFR              4) Laura Hebzynski WJR            
       26.38    29.31    29.38    24.80                                    
  9 St. Olaf College-MN  'C'                          1:49.00    1:50.93  
     1) Kalyn Dorheim WFR               2) Lindsey Lee WJR                
     3) Brian Kolbeck MSR               4) Hans Schneider MSR             
       30.33    32.88    25.20    22.52                                    
 10 Carleton College-MN  'B'                          1:52.00    1:53.28  
     1) Hannah Happ WJR                 2) Andy Hardt MSR                 
     3) Wilson Josephson MFR            4) Madison McBride WFR            
       32.30    30.54    24.57    25.87                                    
 11 University of St. Thomas-MN  'E'                  1:55.00    1:54.37  
     1) Tom Osmolak MFR                 2) Madeline Anderson WJR          
     3) Meghan Talbot WSO               4) Scott Allison MFR              
       28.35    33.44    28.23    24.35                                    
 12 University of St. Thomas-MN  'D'                  1:56.00    1:54.45  
     1) Kathleen Dempsey WSR            2) Jen Littlejohn WJR             
     3) Evan Eklund MSO                 4) Tommy Knutson MFR              
       33.42    33.74    23.49    23.80                                    
 13 St. Kates - St. Thomas-MN  'B'                    1:57.00    1:54.74  
     1) Tori Dorshorst W                2) Lena Anderson W                
     3) Ben Ruhme M                     4) Mikey Stark MFR                
       32.00    34.49    25.07    23.18                                    
 14 St. Kates - St. Thomas-MN  'A'                    1:55.00    1:54.85  
     1) Kylah Hitchcock W               2) Matt Lagieski MJR              
     3) Matt Rippentrop MJR             4) Marissa Takkunen W             
       33.66    29.52    24.33    27.34                                    
 15 St. Olaf College-MN  'D'                          1:51.00    1:54.95  
     1) Megan Nelson WSR                2) Maggie Boling WJR              
     3) Taylor Kutchen MJR              4) Henry Schares MSO              
       33.11    32.06    25.29    24.49                                    
 16 University of St. Thomas-MN  'F'                  1:58.00    1:55.67  
     1) Ashley Gaertner WFR             2) Roy Pillers MSO                
     3) Wade Fuerste MSO                4) Katie Dellenbach WFR           
       32.00    30.64    25.96    27.07                                    
 17 St. Olaf College-MN  'E'                          1:52.00    1:56.18  
     1) Alek Rudstrom MJR               2) Kristen Rudberg WFR            
     3) Maureen Gullen WSR              4) Chris Isom MFR                 
       27.00    33.65    27.86    27.67                                    
 18 Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'A'            1:59.50    1:56.32  
     1) Mark Ross MSR                   2) Anna Smaron WJR                
     3) Abby Kratzke WSR                4) P.J. Heller MFY                
       27.12    35.53    30.41    23.26                                    
 19 Hamline University-MN  'A'                        2:04.00    1:57.17  
     1) Marissa Smith WJR               2) Jerry Daniels MSO              
     3) Ben Smidt MSO                   4) Valerie Madden WFR             
       31.07    32.44    26.38    27.28                                    
 20 St. Kates - St. Thomas-MN  'C'                    2:04.00    1:58.04  
     1) Andy Akason M                   2) Steve Stark M                  
     3) Laura Moe, W                    4)                                
       26.80    29.04    34.44    27.76                                    
 21 Augsburg College-MN  'B'                               NT    1:58.52  
     1) Abby Novak WSO                  2)                                
     3) Kayla Mitchell WSO              4)                                
       32.86    28.07    33.89    23.70                                    
 22 Carleton College-MN  'C'                          1:59.00    2:00.27  
     1) Anne Richardson WSR             2) Adrian Carpenter MJR           
     3) Rose Prullage WSR               4) Adam Miller MSR                
       34.82    31.21    29.53    24.71                                    
 23 St. Olaf College-MN  'F'                          1:54.00    2:00.59  
     1) Cody Erickson MFR               2) Paul Friedrichsen MSO          
     3) Brittani Lamb WJR               4) Laura Begin WJR                
       27.90    32.16    35.15    25.38                                    
 24 Carleton College-MN  'D'                          1:59.00    2:00.75  
     1) Ashley Paquin WSR               2) Michael Domingues MSR          
     3) Ben Strasser MSR                4) Emily Houlihan WSO             
       34.73    32.41    25.26    28.35                                    
 25 Hamline University-MN  'B'                        2:11.00    2:01.82  
     1) Corbin Conliffe MJR             2) Ragan Sovell WFR               
     3) Nick Herrera MSO                4) Jennie Dwyer WFR               
       30.54    37.42    26.30    27.56                                    
 26 Augsburg College-MN  'A'                               NT    2:07.12  
     1) Bre Kirch WSO                   2) Alicia Papke-Larson WFR        
       40.60    35.67    27.46    23.39                                    
 27 Hamline University-MN  'C'                        2:20.00    2:08.71  
     1) Ingrid Haugan WJR               2) Zach Lameyer MJR               
     3) Chris Sova MFR                  4) Hannah Hankins WSO             
       34.98    34.98    29.64    29.11                                    
 28 Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'C'            2:25.00    2:15.13  
     1) Kristin Wilkes WJR              2) Anne Raecker WSO               
     3) Garen Merritt MFY               4) Robbie Doyle MSR               
       37.07    45.63    23.40    29.03                                    
 -- Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'B'            2:12.00         DQ  
     1) Nikki Farmer WSR                2) Tina Wahl WSR                  
     3) Sivan Fogel WJR                 4) James Lynch MSO                
       32.48    41.52    31.79    25.33                                    
 
Event 6  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          8:07.00    8:01.23  
     1) Abbey Schnaith FR               2) Marla Thomforde FR             
     3) Madeline Lee FR                 4) Meghan Weiss SR                
       26.77    56.23  1:27.52  1:59.52    27.33    59.04  1:32.58  2:04.93
       26.84    56.97  1:27.91  1:59.13    26.46    56.14  1:26.98  1:57.65
  2 Carleton College-MN  'A'                          8:24.00    8:18.83  
     1) Milana Socha JR                 2) Erin McDuffie SR               
     3) Brittany Salazar FR             4) Halie Langanki FR              
       27.68    57.88  1:29.12  1:59.71    28.76  1:01.51  1:34.07  2:05.18
       29.65  1:02.38  1:35.93  2:09.40    27.70    58.87  1:31.82  2:04.54
  3 University of St. Thomas-MN  'A'                  8:18.99    8:25.96  
     1) Lizzy Gross SR                  2) Elise Guenther SO              
     3) Claire Larson FR                4) Cassy Panka SO                 
       28.61    59.84  1:32.09  2:04.37    29.50  1:02.31  1:35.71  2:08.25
       28.44  1:01.15  1:34.92  2:07.54    28.65  1:01.03  1:33.64  2:05.80
  4 St. Catherine University-MN  'A'                  8:25.00    8:31.53  
     1) Steff Jurusik SR                2) Kelsie Olson FR                
     3) Kathleen VanDeVoorde JR         4) Alli Witt SR                   
       28.93  1:00.84  1:33.67  2:07.35    29.21  1:02.13  1:37.19  2:11.62
       29.42  1:02.30  1:35.69  2:08.46    28.35  1:00.64  1:33.02  2:04.10
  5 Colorado College  'A'                             8:20.00    8:32.21  
     1) Megan Gillespie                 2) Codi Haigney                   
     3) Emma Holmes FR                  4) Annalise Grigereit             
       29.77  1:02.97  1:36.50  2:08.29    28.95  1:00.01  1:31.97  2:04.11
       30.65  1:03.98  1:37.87  2:11.77    28.69  1:01.76  1:34.81  2:08.04
  6 St. Olaf College-MN  'B'                          8:37.00    8:44.96  
     1) Kalyn Dorheim FR                2) Caitlin Gilliland FR           
     3) Emily Beardsley SR              4) Kelsey Bean SR                 
       29.34  1:02.35  1:35.25  2:07.53    28.77  1:01.31  1:34.58  2:07.78
       29.05  1:02.51  1:37.14  2:11.09    30.39  1:04.99  1:41.33  2:18.56
  7 Colorado College  'B'                             8:40.00    8:53.12  
     1) Elizabeth Weirich JR            2) Erin Holmes                    
     3) Kaitlyn Martinez FR             4) Emily Houghton FR              
       31.91  1:06.23  1:40.60  2:13.47    30.90  1:04.94  1:39.49  2:12.26
       30.28  1:04.11  1:39.11  2:14.15    30.30  1:04.38  1:39.49  2:13.24
  8 University of St. Thomas-MN  'B'                  8:36.00    8:54.63  
     1) Mackenzie Maki FR               2) Olivia Van Orsdale FR          
     3) Megan Matheny JR                4) Ashley Anderson SR             
       30.33  1:03.95  1:38.72  2:13.29    31.54  1:06.35  1:42.31  2:16.37
       31.32  1:05.19  1:39.13  2:12.12    29.68  1:03.68  1:39.01  2:12.85
  9 Hamline University-MN  'A'                        9:23.00    9:07.05  
     1) Marissa Smith JR                2) Hannah Hankins SO              
     3) Maddy Stauber FR                4) Jennie Dwyer FR                
       30.74  1:03.83  1:37.41  2:10.03    33.05  1:09.92  1:47.68  2:26.18
       31.54  1:06.44  1:41.93  2:16.62    29.76  1:03.39  1:39.09  2:14.22
 10 St. Catherine University-MN  'B'                  8:55.00    9:10.10  
     1) Rosie Hesla SO                  2) Kylah Hitchcock SR             
     3) Lauren Kranig JR                4) Marie Fallon SO                
       28.93  1:01.17  1:34.29  2:08.75    31.32  1:06.86  1:44.55  2:21.97
       31.09  1:06.28  1:42.47  2:18.02    33.13  1:08.97  1:44.70  2:21.36
 11 Carleton College-MN  'B'                          9:10.00    9:24.72  
     1) Molly Spence SR                 2) Hannah Happ JR                 
     3) Kiersten Stoeckel JR            4) Jesse Weaver FR                
       31.56  1:06.17  1:41.48  2:16.59    30.52  1:04.88  1:39.98  2:14.81
       32.67  1:08.93  1:46.47  2:22.24    34.57  1:12.81  1:52.99  2:31.08
 12 Augsburg College-MN  'A'                          9:10.00    9:37.25  
     1) Elly Bier SO                    2) Kelsey Hlavac JR               
     3) Bre Kirch SO                    4) Kelsey Knollmueller FR         
       33.92  1:11.21  1:50.58  2:29.40    32.00  1:08.48  1:45.34  2:21.78
       35.95  1:15.62  1:54.80  2:33.14    29.37  1:02.69  1:37.63  2:12.93
 
Event 7  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          7:04.00    7:13.95  
     1) Spencer Scarth JR               2) Tanner Roe SO                  
     3) Evan Griffith SO                4) Michael Gratz SO               
       24.55    51.59  1:19.33  1:47.84    23.83    51.07  1:18.51  1:46.21
       25.76    54.36  1:23.09  1:52.03    23.37    50.77  1:18.99  1:47.87
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  7:25.00    7:22.85  
     1) Lucas Brandt SR                 2) Griffin Voss SO                
     3) Chris Tri FR                    4) Sam Rauchwarter SR             
       25.77    54.40  1:23.32  1:52.02    24.99    53.41  1:22.61  1:52.81
       24.66    52.31  1:20.54  1:49.28    24.27    51.64  1:19.93  1:48.74
  3 Carleton College-MN  'A'                          7:28.00    7:31.26  
     1) Jonathan Brodie FR              2) Benito Ramirez JR              
     3) Evan Harris SO                  4) Stephen Grinich FR             
       25.99    54.56  1:23.91  1:52.78    25.02    53.78  1:22.19  1:51.69
       25.49    54.24  1:24.04  1:53.25    25.19    53.58  1:23.55  1:53.54
  4 St. Olaf College-MN  'B'                          7:25.00    7:37.64  
     1) Ben Kosieradzki SO              2) Swan Westby SO                 
     3) Galen Magnuson SR               4) Eric Carlson SR                
       25.36    53.39  1:22.67  1:52.25    25.06    54.08  1:24.07  1:53.86
       25.95    54.79  1:25.56  1:57.29    26.28    55.25  1:25.00  1:54.24
  5 Colorado College  'A'                             7:40.00    7:40.51  
     1) Matthew Nadel FR                2) Colin Chupik                   
     3) Milo Filip                      4) Kaleb Roush SO                 
       25.83    53.75  1:22.39  1:50.66    24.83    53.36  1:21.38  1:50.37
       26.60    55.98  1:27.08  1:57.23    27.32    57.85  1:29.93  2:02.25
  6 University of St. Thomas-MN  'B'                  7:50.00    7:42.87  
     1) Ryan Smith SO                   2) Banning Young JR               
     3) Cole Fuerste SO                 4) David Bailly SR                
       26.15    54.83  1:25.16  1:56.25    24.88    53.01  1:22.66  1:52.89
       25.18    54.68  1:24.83  1:54.24    27.90    58.25  1:28.80  1:59.49
  7 Colorado College  'B'                                  NT    7:56.41  
     1) Erik Laitos FR                  2) Ethan Genz JR                  
     3) Garrett Cry FR                  4) Grant Rice SO                  
       27.21    57.25  1:27.57  1:55.88    28.04    58.90  1:29.94  2:01.07
       26.67    55.84  1:27.00  1:58.81    26.75    56.48  1:28.16  2:00.65
  8 Carleton College-MN  'B'                          7:48.00    7:57.02  
     1) Andy Hardt SR                   2) Will Sparks SO                 
     3) Eli Danson SO                   4) Jaymes Awbrey SR               
       27.13    56.57  1:25.83  1:53.93    27.09    58.06  1:30.50  2:03.05
       25.83    55.28  1:25.56  1:56.77    27.12    58.87  1:31.77  2:03.27
  9 Hamline University-MN  'A'                        8:17.00    8:39.90  
     1) Ty Stanchfield FR               2) Andy Wolf JR                   
     3) Zach Lameyer JR                 4) Corbin Conliffe JR             
       27.82    58.20  1:29.33  2:00.34    28.46  1:02.65  1:37.13  2:09.38
       31.82  1:08.35  1:44.70  2:20.19    27.84  1:01.45  1:36.03  2:09.99
 -- University of St. Thomas-MN  'C'                  7:55.00   X7:51.97  
     1) Patrick Dooley SR               2) Stephen Searles FR             
     3) Michael Stark FR                4) Robin Nault-Maurer JR          
       26.85    56.45  1:26.67  1:56.87    26.57    56.95  1:27.73  1:57.33
       26.29    56.16  1:27.56  1:58.21    27.88    58.71  1:29.56  1:59.56
 
Event 10  Women 300 Yard Breaststroke Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          3:27.00    3:25.38  
     1) Megan Gaylord FR                2) Maura Nicholson SR             
     3) Lindsey Lee JR                  4) Maggie Boling JR               
       31.60    33.53    32.77    37.83    32.48    37.17                  
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  3:28.07    3:26.60  
     1) Madeline Anderson JR            2) Jen Littlejohn JR              
     3) Molly Peichel FR                4) Emily Punyko SO                
       33.66    33.61    33.04    38.78    30.87    36.64                  
  3 St. Catherine University-MN  'A'                  3:35.00    3:34.28  
     1) Alli Witt SR                    2) Lena Anderson JR               
     3) Steff Jurusik SR                4) Haley French Krahn FR          
       34.16    34.42    33.52    37.95    34.70    39.53                  
  4 Colorado College  'A'                             3:28.00    3:41.49  
     1) Annalise Grigereit              2) Abigail Sawyer SO              
     3) Jackie Nonweiler                4) Rebecca Adams                  
       35.69    33.62    34.27    40.32    35.82    41.77                  
  5 University of St. Thomas-MN  'B'                  3:33.33    3:43.25  
     1) Katie Dellenbach FR             2) Wendy Consoer SR               
     3) Katie Bromback SR               4) Beth Wenman FR                 
       38.48    34.74    35.11    40.65    34.32    39.95                  
  6 St. Olaf College-MN  'B'                          3:50.00    3:49.31  
     1) Megan Nelson SR                 2) Emily Beardsley SR             
     3) Megan Laedtke SR                4) Kristen Rudberg FR             
       39.41    39.37    35.51    41.06    35.68    38.28                  
  7 Hamline University-MN  'A'                        4:03.00    3:56.65  
     1) Marissa Smith JR                2) Maddy Stauber FR               
     3) Ragan Sovell FR                 4) Valerie Madden FR              
       37.99    39.24    38.75    43.72    35.58    41.37                  
  8 St. Catherine University-MN  'B'                  3:55.00    4:05.38  
     1) Marissa Takkunen FR             2) Mel Maas SR                    
     3) Marie Fallon SO                 4) Laura Moe SR                   
       38.46    37.19    39.04    50.95    34.97    44.77                  
  9 Carleton College-MN  'A'                          4:05.00    4:08.61  
     1) Elika Beck FR                   2) Stella Fritzell FR             
     3) Molly Bostrom JR                4) Alison Byrnes JR               
       38.79    39.43    40.18    44.65    40.68    44.88                  
 -- Augsburg College-MN  'A'                          4:21.78         DQ  
     1) Lizzy Hilgendorf SO             2) Abby Novak SO                  
     3) Alicia Papke-Larson FR          4) Kelsey Knollmueller FR         
       38.27    39.78    36.78    41.89    36.41    41.20                  
 
Event 11  Men 300 Yard Breaststroke Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          2:57.00    2:57.70  
     1) Erik Money SO                   2) Jake Goll SO                   
     3) Phillip Maple JR                4) Colby Kubat JR                 
       29.17    26.68    28.83    34.15    26.95    31.92                  
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  3:04.00    3:06.49  
     1) Steve Stark SR                  2) Roy Pillers SO                 
     3) Maxwell Hamilton FR             4) Brandon Hoshaw FR              
       29.42    30.11    29.11    34.11    29.59    34.15                  
  3 St. Olaf College-MN  'B'                          3:10.00    3:08.96  
     1) Cody Erickson FR                2) Chris Isom FR                  
     3) Chris Johnson FR                4) Taylor Kutchen JR              
       28.40    31.71    30.23    35.04    29.23    34.35                  
  4 University of St. Thomas-MN  'B'                  3:10.00    3:14.79  
     1) Scott Allison FR                2) Patrick Dooley SR              
     3) Matt Lagieski SO                4) Dane Washenberger SO           
       33.74    30.65    30.20    35.61    30.27    34.32                  
  5 Colorado College  'A'                             3:14.00    3:17.62  
     1) YueYang Yu                      2) Kai Ory JR                     
     3) Robbie Adler                    4) Kaleb Roush SO                 
       30.89    33.05    29.59    32.81    33.38    37.90                  
  6 Carleton College-MN  'B'                          3:37.00    3:32.68  
     1) Alex Simonides JR               2) Robert Kaylor FR               
     3) Robert Krossa FR                4) Michael Domingues SR           
       34.44    34.06    33.65    38.19    33.00    39.34                  
  7 Hamline University-MN  'A'                        3:43.00    3:33.50  
     1) Zach Lameyer JR                 2) Chris Sova FR                  
     3) Jerry Daniels SO                4) Ty Stanchfield FR              
       35.85    37.01    32.89    38.83    31.76    37.16                  
 -- St. Olaf College-MN  'C'                          3:13.00         DQ  
     1) Alek Rudstrom JR                2) Eric Babcock SR                
     3) Galen Magnuson SR               4) Swan Westby SO                 
       31.38    36.17    33.01    37.48    32.03    37.01                  
 -- Carleton College-MN  'A'                          3:16.00         DQ  
     1) Evan Harris SO                  2) Adrian Carpenter JR            
     3) Ross Brown JR                   4) Jesse Gourevitch JR            
       29.71    32.14    29.81    33.84    29.76    35.47                  
 
Event 12  Women 300 Yard Butterfly Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                  2:59.00    2:59.16  
     1) Averi Splinter SO               2) Anna Jeska FR                  
     3) Abbie Anderson FR               4) Mariann Kukielka SO            
       27.39    27.97    29.17    33.88    27.88    32.87                  
  2 St. Olaf College-MN  'A'                          3:04.00    3:01.00  
     1) Laura Begin JR                  2) Maureen Gullen SR              
     3) Megan Laedtke SR                4) Lydia Feldman SR               
       29.62    30.02    27.15    33.78    28.26    32.17                  
  3 Carleton College-MN  'A'                          3:07.00    3:01.03  
     1) Madison McBride FR              2) Halie Langanki FR              
     3) Grace Cormier SR                4) Sophie Pilhofer SR             
       29.06    29.91    28.67    34.16    27.48    31.75                  
  4 Colorado College  'A'                             3:05.00    3:06.45  
     1) Codi Haigney                    2) Anya Arndt JR                  
     3) Olivia Dilorati                 4) Megan Gillespie                
       29.50    31.80    28.74    33.34    29.79    33.28                  
  5 St. Olaf College-MN  'B'                          3:13.00    3:07.06  
     1) Megan Gaylord FR                2) Maura Nicholson SR             
     3) Megan Nelson SR                 4) Rebecca Barry JR               
       28.26    28.77    31.05    35.33    29.52    34.13                  
  6 University of St. Thomas-MN  'B'                  3:17.00    3:15.96  
     1) Ashley Gaertner FR              2) Kathleen Dempsey SR            
     3) Ashley Anderson SR              4) Katie Bromback SR              
       30.30    30.75    32.42    38.20    29.49    34.80                  
  7 St. Catherine University-MN  'A'                  3:22.00    3:24.96  
     1) Lena Anderson JR                2) Laura Oberg-Hauser SR          
     3) Mel Maas SR                     4) Rosie Hesla SO                 
       30.53    33.64    31.95    38.42    33.13    37.29                  
  8 Augsburg College-MN  'A'                          3:37.03    3:39.35  
     1) Kayla Mitchell SO               2) Alicia Papke-Larson FR         
     3) Kelsey Hlavac JR                4) Lizzy Hilgendorf SO            
       35.18    33.62    35.40    41.61    32.94    40.60                  
 
Event 13  Men 300 Yard Butterfly Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                  2:33.00    2:32.41  
     1) Matt Rippentrop JR              2) Ben Ruhme SR                   
     3) Evan Eklund SO                  4) Michael Lanz FR                
  2 Carleton College-MN  'A'                          2:40.00    2:36.23  
     1) Erik Klontz SR                  2) Mamoru Kanazawa SR             
     3) Benito Ramirez JR               4) Jonathan Brodie FR             
  3 St. Olaf College-MN  'A'                          2:36.00    2:37.59  
     1) Ben Kosieradzki SO              2) Phillip Maple JR               
     3) Billy Brebrick FR               4) Spencer Scarth JR              
  4 Carleton College-MN  'B'                          2:44.00    2:41.85  
     1) Stephen Grinich FR              2) Ross Brown JR                  
     3) Wilson Josephson FR             4) Will Sparks SO                 
  5 Colorado College  'A'                             2:35.00    2:43.72  
     1) Samuel Zuke FR                  2) Flynn McGuire JR               
     3) Michael Bennett SO              4) Colin Chupik                   
  6 University of St. Thomas-MN  'B'                  2:53.00    2:46.95  
     1) Patrick Dooley SR               2) Matt Lagieski SO               
     3) Wade Fuerste SO                 4) Griffin Voss SO                
       27.16    24.92    27.64    32.34    25.42    29.47                  
  7 Carleton College-MN  'C'                          2:53.00    2:50.84  
     1) Ben Bedore SR                   2) Andrew Cely SO                 
     3) Eli Danson SO                   4) Ben Strasser SR                
       26.01    27.70    27.48    31.81    26.01    31.83                  
  8 St. Olaf College-MN  'B'                          2:52.00    2:52.91  
     1) Eric Babcock SR                 2) Swan Westby SO                 
     3) Brian Kolbeck SR                4) Paul Friedrichsen SO           
 -- Hamline University-MN  'A'                        3:06.00         DQ  
     1) Corbin Conliffe JR              2) Chris Sova FR                  
     3) Nick Herrera SO                 4) Ben Smidt SO                   
       28.33    28.85    27.28    34.78    27.84    32.08                  
 
Event 14  Women 300 Yard Backstroke Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          2:59.00    3:00.23  
     1) Rebecca Barry JR                2) Kalyn Dorheim FR               
     3) Abbey Schnaith FR               4) Carolyn Bernhardt JR           
       31.36    28.86    29.10    31.58    27.23    32.10                  
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  3:04.35    3:06.30  
     1) Meghan Talbot SO                2) Laura Hebzynski JR             
     3) Beth Wenman FR                  4) Hayley Trace JR                
       30.06    30.02    30.34    34.16    28.71    33.01                  
  3 Carleton College-MN  'A'                          3:15.00    3:11.07  
     1) Grace Cormier SR                2) Milana Socha JR                
     3) Erin McDuffie SR                4) Brittany Salazar FR            
       30.09    28.29    30.83    35.50    31.70    34.66                  
  4 Colorado College  'A'                             3:13.00    3:14.89  
     1) Erin Holmes                     2) Kaitlyn Martinez FR            
     3) Emma Holmes FR                  4) Olivia Dilorati                
       32.68    29.58    33.39    36.47    30.59    32.18                  
  5 St. Catherine University-MN  'A'                  3:30.00    3:16.95  
     1) Lauren Kranig JR                2) Tori Dorshorst SO              
     3) Kelsie Olson FR                 4) Kathleen VanDeVoorde JR        
       34.59    30.08    32.28    35.86    30.36    33.78                  
  6 University of St. Thomas-MN  'B'                  3:20.00    3:22.25  
     1) Ashley Gaertner FR              2) Jessica Root SR                
     3) CeCe Peterson SO                4) Malia Cone SO                  
       32.63    30.70    33.20    37.79    31.95    35.98                  
  7 Hamline University-MN  'A'                        3:32.00    3:22.96  
     1) Ingrid Haugan JR                2) Maddy Stauber FR               
     3) Jennie Dwyer FR                 4) Marissa Smith JR               
       34.76    32.16    33.78    36.61    31.21    34.44                  
  8 Carleton College-MN  'B'                          3:35.00    3:23.68  
     1) Anne Richardson SR              2) Ashley Paquin SR               
     3) Hannah Happ JR                  4) Molly Spence SR                
       34.69    33.88    31.70    34.81    32.70    35.90                  
  9 St. Olaf College-MN  'B'                          3:15.00    3:30.90  
     1) Kelsey Bean SR                  2) Brittani Lamb JR               
     3) Kai Erickson JR                 4) Emily Beardsley SR             
       34.89    35.83    30.97    34.88    35.80    38.53                  
 10 Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'A'            3:39.00    3:37.84  
     1) Kristin Wilkes JR               2) Abby Kratzke SR                
     3) Kaitlyn McClay SR               4) Sivan Fogel JR                 
       37.54    32.48    36.97    41.13    33.66    36.06                  
 11 Augsburg College-MN  'A'                          3:38.59    3:41.50  
     1) Kayla Mitchell SO               2) Bre Kirch SO                   
     3) Kelsey Hlavac JR                4) Abby Novak SO                  
       37.07    40.77    34.14    38.69    33.18    37.65                  
 
Event 15  Men 300 Yard Backstroke Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          2:39.00    2:38.67  
     1) Alek Rudstrom JR                2) Ben Kosieradzki SO             
     3) Evan Griffith SO                4) Michael Gratz SO               
       26.72    25.32    25.50    28.22    24.84    28.07                  
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  2:44.73    2:39.36  
     1) Brian Huls SO                   2) Ben Ruhme SR                   
     3) Justin Mullee JR                4) Ethan Nimens SR                
       26.60    25.45    25.32    28.49    25.24    28.26                  
  3 Colorado College  'A'                             2:45.00    2:46.31  
     1) Garrett Cry FR                  2) Robbie Adler                   
     3) Christopher Garrity FR          4) Erik Laitos FR                 
       28.08    26.29    25.59    28.90    27.19    30.26                  
  4 University of St. Thomas-MN  'B'                  2:55.00    2:46.99  
     1) Michael Stark FR                2) Tom Osmolak FR                 
     3) Andy Akason SR                  4) Sean Wegerson FR               
       27.94    26.35    26.27    29.88    27.17    29.38                  
  5 Carleton College-MN  'A'                          2:55.00    2:54.81  
     1) Silas Taylor FR                 2) George McAneny FR              
     3) Christian Edwards JR            4) Tom Holmes SR                  
       28.01    25.91    30.42    32.79    26.79    30.89                  
  6 St. Olaf College-MN  'B'                          2:55.00    3:04.90  
     1) Eric Carlson SR                 2) Paul Friedrichsen SO           
     3) Chris Johnson FR                4) Brian Kolbeck SR               
       28.41    29.22    28.89    32.06    30.16    36.16                  
  7 Carleton College-MN  'B'                          3:10.00    3:05.66  
     1) Steve Moran SR                  2) Eric Hazoury FR                
     3) Andrew Cely SO                  4) Jaymes Awbrey SR               
       31.20    29.85    29.48    32.64    29.41    33.08                  
  8 Hamline University-MN  'A'                        3:21.00    3:10.15  
     1) Corbin Conliffe JR              2) Andy Wolf JR                   
     3) Ty Stanchfield FR               4) Ben Smidt SO                   
       31.39    31.13    30.07    33.20    29.49    34.87                  
 -- Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'A'            3:15.00         DQ  
     1) Robbie Doyle SR                 2) James Lynch SO                 
     3) P.J. Heller FY                  4) Mark Ross SR                   
       40.85    36.03    29.36    35.07    26.77    29.50                  
 
Event 16  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          3:41.00    3:39.95  
     1) Abbey Schnaith FR               2) Marla Thomforde FR             
     3) Carolyn Bernhardt JR            4) Meghan Weiss SR                
  2 Carleton College-MN  'A'                          3:44.00    3:45.19  
     1) Milana Socha JR                 2) Sophie Pilhofer SR             
     3) Brittany Salazar FR             4) Erin McDuffie SR               
  3 University of St. Thomas-MN  'A'                  3:49.00    3:45.70  
     1) Erin Hogan JR                   2) Abbie Anderson FR              
     3) Lizzy Gross SR                  4) Hayley Trace JR                
  4 St. Olaf College-MN  'B'                          3:45.00    3:51.95  
     1) Madeline Lee FR                 2) Maureen Gullen SR              
     3) Caitlin Gilliland FR            4) Laura Begin JR                 
  5 University of St. Thomas-MN  'B'                  3:56.00    3:52.47  
     1) Averi Splinter SO               2) Anna Jeska FR                  
     3) Wendy Consoer SR                4) Cassy Panka SO                 
  6 Colorado College  'A'                             3:54.00    3:55.32  
     1) Megan Gillespie                 2) Annalise Grigereit             
     3) Codi Haigney                    4) Brenna Day SO                  
  7 Colorado College  'B'                             4:03.00    3:59.66  
     1) Emma Holmes FR                  2) Elizabeth Weirich JR           
     3) Erin Holmes                     4) Emily Houghton FR              
       29.12  1:00.28    28.61    59.78    28.92    59.51    28.50  1:00.09
  8 University of St. Thomas-MN  'C'                  3:59.00    4:04.23  
     1) CeCe Peterson SO                2) Mackenzie Maki FR              
     3) Allison Keith SO                4) Claire Larson FR               
       31.38  1:06.06    28.62  1:01.15    28.45  1:00.49    26.87    56.53
  9 Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'A'            4:10.00    4:09.19  
     1) Nikki Farmer SR                 2) Anna Smaron JR                 
     3) Sivan Fogel JR                  4) Abby Kratzke SR                
       29.02  1:00.91    29.77  1:02.47    30.80  1:03.43    29.15  1:02.38
 10 Carleton College-MN  'B'                          4:15.00    4:10.09  
     1) Molly Spence SR                 2) Anne Richardson SR             
     3) Emily Houlihan SO               4) Alison Byrnes JR               
       28.43    59.09    30.06  1:02.81    30.46  1:04.14    30.68  1:04.05
 11 Augsburg College-MN  'A'                          3:59.46    4:12.53  
     1) Elly Bier SO                    2) Kelsey Knollmueller FR         
     3) Abby Novak SO                   4) Lizzy Hilgendorf SO            
       32.32  1:07.51    28.73  1:00.60    30.13  1:04.10    28.81  1:00.32
 12 Hamline University-MN  'A'                        4:13.00    4:13.68  
     1) Jennie Dwyer FR                 2) Ragan Sovell FR                
     3) Hannah Hankins SO               4) Valerie Madden FR              
       29.91  1:01.94    30.56  1:05.07    30.96  1:06.13    28.83  1:00.54
 13 Colorado College  'C'                             4:11.00    4:15.33  
     1) Abigail Sawyer SO               2) Jackie Nonweiler               
     3) Kelsey Smith FR                 4) Anya Arndt JR                  
       27.96    59.15    29.90  1:03.67    32.86  1:10.15    30.16  1:02.36
 14 St. Catherine University-MN  'A'                  3:45.00    4:15.77  
     1) Marie Fallon SO                 2) Kylah Hitchcock SR             
     3) Tori Dorshorst SO               4) Rosie Hesla SO                 
 15 Carleton College-MN  'C'                          4:30.00    4:22.79  
     1) Kiersten Stoeckel JR            2) Jesse Weaver FR                
     3) Molly Bostrom JR                4) Stella Fritzell FR             
       31.23  1:03.74    32.89  1:08.22    31.30  1:04.29    31.63  1:06.54
 16 Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'B'            4:25.00    4:26.63  
     1) Ashling Meehan SO               2) Tina Wahl SR                   
     3) Anne Raecker SO                 4) Abby Lough SR                  
       30.13  1:05.45    31.55  1:07.81    31.66  1:08.97    30.06  1:04.40
 -- St. Olaf College-MN  'C'                          3:55.00         DQ  
     1) Rebecca Barry JR                2) Kelsey Bean SR                 
     3) Kai Erickson JR                 4) Kristen Rudberg FR             
 
Event 17  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          3:12.00    3:11.39  
     1) Billy Brebrick FR               2) Tanner Roe SO                  
     3) Colby Kubat JR                  4) Michael Gratz SO               
       23.17    47.89    22.89    47.70    22.64    48.38    22.69    47.42
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  3:14.00    3:12.71  
     1) Sam Rauchwarter SR              2) Ben Henrickson JR              
     3) Michael Lanz FR                 4) Max Hubbard JR                 
       23.36    48.92    22.75    48.28    22.61    47.15    22.56    48.36
  3 Carleton College-MN  'A'                          3:26.00    3:18.71  
     1) Erik Klontz SR                  2) Jonathan Brodie FR             
     3) George McAneny FR               4) Wilson Josephson FR            
       22.71    47.08    23.46    49.46    24.46    50.71    24.61    51.46
  4 University of St. Thomas-MN  'B'                  3:22.00    3:23.53  
     1) Matt Rippentrop JR              2) Lucas Brandt SR                
     3) Brian Huls SO                   4) Steve Stark SR                 
       24.87    52.31    23.73    50.13    23.77    50.27    24.44    50.82
  5 St. Olaf College-MN  'B'                          3:22.00    3:24.85  
     1) Hans Schneider SR               2) Alek Rudstrom JR               
     3) Jake Goll SO                    4) Cody Erickson FR               
       24.87    52.50    24.13    50.50    24.23    50.56    23.57    51.29
  6 Colorado College  'A'                             3:25.00    3:27.63  
     1) Flynn McGuire JR                2) Michael Bennett SO             
     3) Milo Filip                      4) Matthew Nadel FR               
       25.34    51.19    24.49    51.79    26.06    54.90    23.97    49.75
  7 University of St. Thomas-MN  'C'                  3:30.00    3:33.77  
     1) Tyler Moulton SR                2) Tommy Knutson FR               
     3) Robin Nault-Maurer JR           4) Scott Allison FR               
       25.03    53.19    24.91    53.89    25.35    52.96    24.92    53.73
  8 Colorado College  'B'                             3:33.00    3:35.56  
     1) Samuel Zuke FR                  2) Ethan Genz JR                  
     3) Grant Rice SO                   4) Garrett Cry FR                 
       26.20    53.83    26.35    55.25    25.49    53.47    24.89    53.01
  9 Carleton College-MN  'B'                          3:42.00    3:38.03  
     1) Ben Bedore SR                   2) Adam Miller SR                 
     3) Christian Edwards JR            4) Eric Hazoury FR                
       24.89    53.19    26.39    55.08    25.37    54.93    25.66    54.83
 10 Hamline University-MN  'A'                        3:48.00    3:45.12  
     1) Ty Stanchfield FR               2) Andy Wolf JR                   
     3) Jerry Daniels SO                4) Nick Herrera SO                
       26.57    54.40    27.26    57.34    26.85    57.09    26.76    56.29
 11 Carleton College-MN  'C'                          3:55.00    3:47.31  
     1) Alex Simonides JR               2) Robert Krossa FR               
     3) Jlor Dizon FR                   4) Jeffrey Domingues SO           
       27.87    58.51    26.54    54.94    25.64    56.10    27.14    57.76
 12 Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'A'            3:54.00    3:49.40  
     1) Mark Ross SR                    2) James Lynch SO                 
     3) Garen Merritt FY                4) P.J. Heller FY                 
       25.55    52.60    28.74  1:01.17    29.22  1:02.48    24.85    53.15
 13 St. Olaf College-MN  'C'                          3:35.00    3:50.27  
     1) Eric Babcock SR                 2) Chris Isom FR                  
     3) Chris Johnson FR                4) Henry Schares SO               
       26.57    55.61    29.69  1:04.98    24.72    51.78    26.98    57.90
 
Event 18  Women 400 Yard 4 x 100 IM Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          4:20.00    4:17.55  
     1) Lindsey Lee JR                  2) Madeline Lee FR                
     3) Lydia Feldman SR                4) Meghan Weiss SR                
       31.72  1:07.33    29.41  1:04.37    28.97  1:02.54    29.07  1:03.31
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  3:22.93    4:18.73  
     1) Beth Wenman FR                  2) Emily Punyko SO                
     3) Katie Bromback SR               4) Anna Jeska FR                  
       30.68  1:06.42    28.29  1:02.25    31.10  1:06.06    29.16  1:04.00
  3 St. Olaf College-MN  'B'                          4:28.00    4:27.20  
     1) Caitlin Gilliland FR            2) Megan Gaylord FR               
     3) Kalyn Dorheim FR                4) Maggie Boling JR               
       31.34  1:07.15    30.27  1:03.21    29.84  1:08.51    32.26  1:08.33
  4 St. Catherine University-MN  'A'                  4:32.00    4:31.34  
     1) Alli Witt SR                    2) Mel Maas SR                    
     3) Haley French Krahn FR           4) Steff Jurusik SR               
       30.86  1:06.39    33.51  1:13.02    31.64  1:08.03    29.32  1:03.90
  5 Colorado College  'A'                             4:30.00    4:32.19  
     1) Rebecca Adams                   2) Olivia Dilorati                
     3) Emily Houghton FR               4) Brenna Day SO                  
       32.45  1:08.43    30.20  1:05.65    31.94  1:10.10    32.34  1:08.01
  6 Carleton College-MN  'A'                          4:48.00    4:33.74  
     1) Madison McBride FR              2) Grace Cormier SR               
     3) Hannah Happ JR                  4) Rose Prullage SR               
       32.31  1:08.29    29.15  1:06.42    31.38  1:09.41    31.76  1:09.62
  7 University of St. Thomas-MN  'B'                  3:25.00    4:38.51  
     1) Allison Keith SO                2) Megan Matheny JR               
     3) Meghan Talbot SO                4) Ashley Anderson SR             
       32.18  1:10.13    33.53  1:11.65    28.97  1:04.90    33.22  1:11.83
  8 Hamline University-MN  'A'                        5:06.00    4:54.80  
     1) Ragan Sovell FR                 2) Maddy Stauber FR               
     3) Ingrid Haugan JR                4) Valerie Madden FR              
       34.34  1:12.89    33.73  1:14.13    34.10  1:16.25    35.00  1:11.53
  9 St. Olaf College-MN  'C'                          4:40.00    4:59.07  
     1) Kelsey Bean SR                  2) Emily Beardsley SR             
     3) Kai Erickson JR                 4) Brittani Lamb JR               
       33.95  1:14.33    34.54  1:14.30    32.94  1:12.03    37.11  1:18.41
 10 St. Catherine University-MN  'B'                  4:55.00    5:08.19  
     1) Laura Moe SR                    2) Tori Dorshorst SO              
     3) Laura Oberg-Hauser SR           4) Lauren Kranig JR               
       36.60  1:18.02    32.77  1:18.01    35.51  1:16.54    33.64  1:15.62
 11 Carleton College-MN  'B'                          5:28.00    5:11.88  
     1) Alison Byrnes JR                2) Emily Houlihan SO              
     3) Ashley Paquin SR                4) Elika Beck FR                  
       35.97  1:14.88    36.09  1:17.53    36.37  1:22.83    35.58  1:16.64
 12 Augsburg College-MN  'A'                          4:35.00    5:24.51  
     1) Elly Bier SO                    2) Alicia Papke-Larson FR         
     3) Kelsey Hlavac JR                4) Bre Kirch SO                   
       36.98  1:21.03    32.46  1:12.32    36.04  1:21.27    41.63  1:29.89
 
Event 19  Men 400 Yard 4 x 100 IM Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          3:40.00    3:42.07  
     1) Michael Gratz SO                2) Spencer Scarth JR              
     3) Tanner Roe SO                   4) Colby Kubat JR                 
       25.96    55.74    25.28    55.64    25.45    55.60    25.56    55.09
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  3:51.42    3:52.19  
     1) Evan Eklund SO                  2) Matt Lagieski SO               
     3) Ben Ruhme SR                    4) Ethan Nimens SR                
       26.31    57.86    27.77    59.87    25.97    58.66    25.33    55.80
  3 St. Olaf College-MN  'B'                          3:48.00    3:52.23  
     1) Jake Goll SO                    2) Phillip Maple JR               
     3) Evan Griffith SO                4) Swan Westby SO                 
       27.87    57.65    27.05    58.69    25.62    56.80    27.36    59.09
  4 Colorado College  'A'                             4:15.00    3:59.38  
     1) Kaleb Roush SO                  2) Christopher Garrity FR         
     3) Michael Bennett SO              4) Robbie Adler                   
       29.89  1:04.61    25.06    56.97    27.38  1:01.91    26.84    55.89
  5 Carleton College-MN  'A'                          3:54.00    3:59.69  
     1) Ross Brown JR                   2) Will Sparks SO                 
     3) Tom Holmes SR                   4) Jesse Gourevitch JR            
       28.20    59.46    26.20    58.96    26.51  1:00.68    27.59  1:00.59
  6 St. Olaf College-MN  'C'                          3:58.00    4:00.51  
     1) Eric Carlson SR                 2) Taylor Kutchen JR              
     3) Galen Magnuson SR               4) Erik Money SO                  
       27.95  1:00.26    27.63  1:00.80    28.09  1:00.26    27.41    59.19
  7 University of St. Thomas-MN  'B'                  4:00.65    4:03.43  
     1) Andy Akason SR                  2) Maxwell Hamilton FR            
     3) Roy Pillers SO                  4) Brandon Hoshaw FR              
       30.05  1:02.36    27.31  1:00.91    27.26  1:00.67    28.41    59.49
  8 Colorado College  'B'                             4:29.00    4:17.39  
     1) Erik Laitos FR                  2) Milo Filip                     
     3) YueYang Yu                      4) Kai Ory JR                     
  9 Carleton College-MN  'B'                          4:16.00    4:22.58  
     1) Eli Danson SO                   2) Andrew Cely SO                 
     3) Ben Strasser SR                 4) Silas Taylor FR                
       29.59  1:03.58    29.23  1:06.35    31.04  1:07.93    28.42  1:04.72
 10 Hamline University-MN  'A'                        4:34.00    4:33.25  
     1) Ben Smidt SO                    2) Zach Lameyer JR                
     3) Jerry Daniels SO                4) Corbin Conliffe JR             
 11 Carleton College-MN  'C'                          5:00.00    4:33.87  
     1) Jlor Dizon FR                   2) Jeffrey Domingues SO           
     3) Robert Kaylor FR                4) Steve Moran SR                 
 
Event 20  Women 1100 Yard Animal Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                         12:47.00   12:40.40  
     1) Megan Laedtke SR                2) Maura Nicholson SR             
     3) Meghan Weiss SR                 4)                                
       30.76    35.28    37.13    37.88    30.98    36.45    39.16    37.95
       42.19    43.25    34.04    33.16    29.23    32.15    33.05    32.91
       32.96    32.75    32.51    32.65    32.40    31.56                  
  2 Colorado College  'A'                            12:50.00   12:56.40  
     1) Megan Gillespie                 2) Annalise Grigereit             
     3) Codi Haigney                    4)                                
       31.03    34.47    36.45    35.54    30.56    36.87    40.20    41.05
       42.94    43.98    35.77    33.96    29.29    33.18    33.85    34.17
       34.34    34.87    34.26    33.59    33.57    32.46                  
  3 University of St. Thomas-MN  'A'                 12:55.48   13:00.07  
     1) Abbie Anderson FR               2) Beth Wenman FR                 
     3) Elise Guenther SO               4)                                
       31.12    36.09    37.79    38.03    31.12    38.10    39.72    39.19
       44.39    43.60    35.33    33.88    29.89    32.88    33.50    33.64
       33.70    33.85    33.85    33.71    34.18    32.51                  
  4 Carleton College-MN  'A'                         13:45.00   13:19.26  
     1) Rose Prullage SR                2) Halie Langanki FR              
     3) Grace Cormier SR                4)                                
       33.46    39.56    43.08    45.66    30.94    35.49    39.73    37.94
       42.85    42.55    36.12    34.31    28.70    32.84    34.06    34.10
       34.64    34.77    34.93    35.00    34.82    33.71                  
  5 St. Catherine University-MN  'A'                 13:45.00   13:43.51  
     1) Haley French Krahn FR           2) Kathleen VanDeVoorde JR        
     3) Marissa Takkunen FR             4)                                
       32.53    36.85    39.09    39.93    32.40    39.06    39.60    37.98
       45.54    47.69    36.21    35.31    31.44    35.42    35.28    35.63
       37.22    37.26    37.29    37.49    37.71    36.58                  
  6 Hamline University-MN  'A'                       13:55.00   13:59.95  
     1) Ragan Sovell FR                 2) Marissa Smith JR               
     3) Jennie Dwyer FR                 4)                                
       35.19    38.50    41.65    42.26    33.18    41.07    41.64    41.12
       47.17    47.12    35.44    34.25    30.60    35.13    36.64    36.90
       37.13    37.29    37.20    37.41    37.28    35.78                  
 -- Augsburg College-MN  'A'                               NT         DQ  
     1) Kayla Mitchell SO               2) Kelsey Knollmueller FR         
     3) Kelsey Hlavac JR                4)                                
       38.63    45.55    48.08    47.97    32.19    39.17    44.24    42.81
       43.48    44.78    39.03    37.16    33.07    36.76    38.09    39.37
       39.22    38.67    39.06    38.69    37.90    37.06                  
 
Event 21  Men 1100 Yard Animal Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                         11:00.00   10:59.52  
     1) Billy Brebrick FR               2) Spencer Scarth JR              
     3) Tanner Roe SO                   4)                                
       26.09    28.92    30.09    30.32    26.85    32.03    32.65    32.55
       37.51    37.49    29.73    29.37    25.66    29.12    28.53    29.38
       29.11    28.48    28.94    29.47    29.55    27.68                  
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                 11:53.83   11:31.53  
     1) Michael Lanz FR                 2) Dane Washenberger SO           
     3) Chris Tri FR                    4)                                
       25.16    29.33    29.90    30.14    29.64    34.08    36.40    35.78
       39.98    38.33    31.92    30.39    25.58    29.17    29.81    30.34
       30.67    30.95    31.06    31.22    30.59    31.09                  
  3 Carleton College-MN  'A'                         12:00.00   11:52.72  
     1) Benito Ramirez JR               2) Andy Hardt SR                  
     3) Evan Harris SO                  4)                                
       27.86    32.45    33.70    32.09    28.80    33.47    36.25    35.40
       40.52    39.34    31.62    28.86    27.61    30.19    31.33    31.68
       31.99    31.91    32.78    32.78    31.30    30.79                  
  4 Colorado College  'A'                            12:15.00   12:24.92  
     1) Colin Chupik                    2) Kaleb Roush SO                 
     3) Matthew Nadel FR                4)                                
       27.58    31.60    32.86    33.27    29.34    36.05    40.16    39.26
       43.58    43.21    35.14    33.47    27.95    31.53    32.65    33.21
       33.25    32.81    32.34    32.25    32.71    30.70                  
  5 Hamline University-MN  'A'                       13:13.03   13:33.52  
     1) Ben Smidt SO                    2) Zach Lameyer JR                
     3) Ty Stanchfield FR               4)                                
       32.52    37.26    37.88    37.70    33.76    41.72    46.93    46.76
       46.12    46.46    39.79    37.40    29.98    33.69    33.66    33.94
       33.69    33.64    33.68    33.46    32.95    30.53                  
 
Event 22  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          1:41.00    1:41.08  
     1) Carolyn Bernhardt JR            2) Lydia Feldman SR               
     3) Laura Begin JR                  4) Marla Thomforde FR             
       26.00    25.00    25.10    24.98                                    
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  1:42.20    1:41.44  
     1) Erin Hogan JR                   2) Laura Hebzynski JR             
     3) Emily Punyko SO                 4) Hayley Trace JR                
       25.79    25.93    24.98    24.74                                    
  3 Carleton College-MN  'A'                          1:44.00    1:41.90  
     1) Sophie Pilhofer SR              2) Milana Socha JR                
     3) Madison McBride FR              4) Brittany Salazar FR            
       24.48    24.79    26.44    26.19                                    
  4 University of St. Thomas-MN  'B'                  1:46.20    1:42.44  
     1) Lizzy Gross SR                  2) Wendy Consoer SR               
     3) Averi Splinter SO               4) Molly Peichel FR               
       26.47    25.14    24.96    25.87                                    
  5 St. Olaf College-MN  'B'                          1:43.00    1:45.52  
     1) Madeline Lee FR                 2) Lindsey Lee JR                 
     3) Maureen Gullen SR               4) Megan Gaylord FR               
       26.12    27.30    26.59    25.51                                    
  6 Colorado College  'A'                             1:47.00    1:46.07  
     1) Brenna Day SO                   2) Abigail Sawyer SO              
     3) Emily Houghton FR               4) Kaitlyn Martinez FR            
       26.02    26.79    26.81    26.45                                    
  7 St. Catherine University-MN  'A'                  1:48.00    1:48.84  
     1) Alli Witt SR                    2) Laura Oberg-Hauser SR          
     3) Marissa Takkunen FR             4) Haley French Krahn FR          
       26.68    28.60    27.30    26.26                                    
  8 University of St. Thomas-MN  'C'                  1:49.94    1:49.83  
     1) Megan Matheny JR                2) CeCe Peterson SO               
     3) Cassy Panka SO                  4) Claire Larson FR               
       28.99    29.56    26.08    25.20                                    
  9 St. Catherine University-MN  'B'                  1:50.00    1:49.97  
     1) Lena Anderson JR                2) Mel Maas SR                    
     3) Marie Fallon SO                 4) Steff Jurusik SR               
       27.15    28.33    28.32    26.17                                    
 10 University of St. Thomas-MN  'F'                  1:53.50    1:51.18  
     1) Allison Keith SO                2) Jen Littlejohn JR              
     3) Kathleen Dempsey SR             4) Ashley Gaertner FR             
       27.86    26.48    28.82    28.02                                    
 11 Colorado College  'B'                             1:52.00    1:51.88  
     1) Emma Holmes FR                  2) Erin Holmes                    
     3) Elizabeth Weirich JR            4) Anya Arndt JR                  
       28.11    27.36    27.93    28.48                                    
 12 University of St. Thomas-MN  'D'                  1:50.72    1:51.95  
     1) Mackenzie Maki FR               2) Madeline Anderson JR           
     3) Malia Cone SO                   4) Elise Guenther SO              
       28.44    28.06    28.19    27.26                                    
 13 Colorado College  'C'                             2:58.00    1:52.26  
     1) Rebecca Adams                   2) Jackie Nonweiler               
     3) Kelsey Smith FR                 4)                                
       27.00    28.72    31.74    24.80                                    
 14 University of St. Thomas-MN  'E'                  1:52.46    1:52.27  
     1) Anna Jeska FR                   2) Katie Dellenbach FR            
     3) Jessica Root SR                 4) Olivia Van Orsdale FR          
       26.94    27.77    28.67    28.89                                    
 15 St. Catherine University-MN  'C'                  1:53.00    1:53.59  
     1) Kathleen VanDeVoorde JR         2) Kylah Hitchcock SR             
     3) Lauren Kranig JR                4) Rosie Hesla SO                 
       27.51    29.66    29.08    27.34                                    
 16 Hamline University-MN  'A'                        2:05.00    1:54.00  
     1) Valerie Madden FR               2) Hannah Hankins SO              
     3) Dani Waskosky FR                4) Maddy Stauber FR               
       28.18    29.32    28.35    28.15                                    
 17 St. Olaf College-MN  'D'                          1:47.00    1:54.16  
     1) Rebecca Barry JR                2) Kai Erickson JR                
     3) Megan Laedtke SR                4) Brittani Lamb JR               
       27.84    28.02    27.91    30.39                                    
 18 Augsburg College-MN  'A'                          1:55.00    1:56.04  
     1) Elly Bier SO                    2) Kelsey Knollmueller FR         
     3) Kayla Mitchell SO               4) Lizzy Hilgendorf SO            
       31.34    26.98    30.68    27.04                                    
 19 Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'A'            1:53.00    1:56.27  
     1) Abby Lough SR                   2) Anna Smaron JR                 
     3) Nikki Farmer SR                 4) Abby Kratzke SR                
       31.57    27.69    28.10    28.91                                    
 20 Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'B'            2:03.00    2:01.70  
     1) Ashling Meehan SO               2) Kristin Wilkes JR              
     3) Kaitlyn McClay SR               4) Tina Wahl SR                   
       29.66    30.11    32.08    29.85                                    
 21 Carleton College-MN  'C'                          1:58.00    2:02.97  
     1) Alison Byrnes JR                2) Jesse Weaver FR                
     3) Elika Beck FR                   4) Stella Fritzell FR             
       30.23    32.02    31.12    29.60                                    
 -- Carleton College-MN  'B'                          1:53.00         DQ  
     1) Molly Spence SR                 2) Molly Bostrom JR               
     3) Kiersten Stoeckel JR            4) Emily Houlihan SO              
       26.70    28.74    27.99    28.45                                    
 
Event 23  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carleton College-MN  'A'                          1:30.00    1:26.51  
     1) Erik Klontz SR                  2) Mamoru Kanazawa SR             
     3) George McAneny FR               4) Stephen Grinich FR             
       21.72    21.01    21.50    22.28                                    
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  1:26.64    1:27.44  
     1) Ben Henrickson JR               2) Max Hubbard JR                 
     3) Sam Rauchwarter SR              4) Lucas Brandt SR                
       22.06    21.39    21.94    22.05                                    
  3 University of St. Thomas-MN  'B'                  1:30.54    1:29.46  
     1) Banning Young JR                2) Brian Huls SO                  
     3) Griffin Voss SO                 4) Sean Wegerson FR               
       22.87    22.28    22.36    21.95                                    
  4 Colorado College  'A'                             1:32.00    1:31.82  
     1) Christopher Garrity FR          2) Michael Bennett SO             
     3) Samuel Zuke FR                  4) Flynn McGuire JR               
       23.03    23.64    22.89    22.26                                    
  5 St. Olaf College-MN  'B'                          1:34.00    1:32.41  
     1) Taylor Kutchen JR               2) Phillip Maple JR               
     3) Jake Goll SO                    4) Cody Erickson FR               
       23.71    23.62    23.03    22.05                                    
  6 University of St. Thomas-MN  'E'                  1:37.30    1:33.48  
     1) Tyler Moulton SR                2) Justin Mullee JR               
     3) Matt Rippentrop JR              4) Tommy Knutson FR               
       23.96    22.70    23.12    23.70                                    
  7 Colorado College  'B'                             1:34.00    1:34.57  
     1) Matthew Nadel FR                2) Erik Laitos FR                 
     3) YueYang Yu                      4) Garrett Cry FR                 
       23.45    22.99    24.52    23.61                                    
  8 Carleton College-MN  'B'                          1:38.00    1:35.61  
     1) Ben Bedore SR                   2) Tom Holmes SR                  
     3) Eric Hazoury FR                 4) Christian Edwards JR           
       23.33    23.11    24.54    24.63                                    
  9 University of St. Thomas-MN  'F'                  1:38.00    1:37.29  
     1) Tom Osmolak FR                  2) Andy Akason SR                 
     3) Chris Tri FR                    4) Dane Washenberger SO           
       24.91    24.72    23.24    24.42                                    
 10 Carleton College-MN  'C'                          1:40.00    1:37.42  
     1) Jonathan Brodie FR              2) Robert Krossa FR               
     3) Adam Miller SR                  4) Adrian Carpenter JR            
       24.16    24.59    24.56    24.11                                    
 11 St. Olaf College-MN  'C'                          1:37.00    1:37.61  
     1) Brian Kolbeck SR                2) Chris Johnson FR               
     3) Galen Magnuson SR               4) Henry Schares SO               
       24.73    23.53    24.72    24.63                                    
 12 University of St. Thomas-MN  'D'                  1:35.16    1:37.90  
     1) David Bailly SR                 2) Ryan Smith SO                  
     3) Robin Nault-Maurer JR           4) Stephen Searles FR             
       25.57    23.97    23.84    24.52                                    
 13 St. Olaf College-MN  'D'                          1:38.00    1:39.97  
     1) Eric Babcock SR                 2) Eric Carlson SR                
     3) Paul Friedrichsen SO            4) Chris Isom FR                  
       24.84    23.53    23.84    27.76                                    
 14 Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'A'            1:47.00    1:40.55  
     1) Mark Ross SR                    2) James Lynch SO                 
     3) Garen Merritt FY                4) P.J. Heller FY                 
       24.36    25.74    26.74    23.71                                    
 15 Hamline University-MN  'A'                        1:54.00    1:42.34  
     1) Nick Herrera SO                 2) Chris Sova FR                  
     3) Jerry Daniels SO                4) Andy Wolf JR                   
       25.27    26.27    25.60    25.20                                    
 16 Colorado College  'C'                             1:36.00    1:42.47  
     1) Milo Filip                      2) Grant Rice SO                  
     3) Kai Ory JR                      4) Ethan Genz JR                  
       25.85    24.96    27.04    24.62                                    
 17 Carleton College-MN  'D'                          1:44.00    1:43.56  
     1) Jeffrey Domingues SO            2) Jlor Dizon FR                  
     3) Michael Domingues SR            4) Jaymes Awbrey SR               
       27.28    24.72    25.76    25.80                                    
 18 Carleton College-MN  'E'                          1:44.00    1:44.77  
     1) Steve Moran SR                  2) Robert Kaylor FR               
     3) Alex Simonides JR               4) Silas Taylor FR                
       27.24    27.18    25.35    25.00                                    
 -- University of St. Thomas-MN  'C'                  1:31.66         DQ  
     1) Steve Stark SR                  2) Michael Stark FR               
     3) Wade Fuerste SO                 4) Cole Fuerste SO                
       23.46    23.18    23.65    22.75                                    
 -- Saint Mary's Univeristy of Min-MN  'B'            2:07.00         DQ  
     1) Robbie Doyle SR                 2) Scott Carnahan FY              
     3) Zach Mleczek SO                 4)                                
       30.04    36.80    24.67    30.18                                    
 -- St. Olaf College-MN  'A'                          1:31.00         DQ  
     1) Ben Kosieradzki SO              2) Erik Money SO                  
     3) Alek Rudstrom JR                4) Hans Schneider SR              
       23.09    22.57    21.74    22.19                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 23                    
 
  1. Colorado College                     46   2. University of St. Thomas             44
  3. Hamline University                   23   4. St. Catherine University             17
  5. St. Olaf College                     14   6. Saint Mary's Univeristy of Min        5
  7. Carleton College                      4   8. Augsburg College                      2