2007-2008 St. Olaf College Women's Swimming and Diving Roster

Name Class Ht. Events Hometown/High School
Erin Anderson Jr. 5-5 Freestyle, Breaststroke Bettendorf, Iowa
Allison Beardsley Fy.   Back, Breaststroke, IM Shoreview, Minn.
Jenny Beiersdorf* Sr. 5-8 Breaststroke Crystal Lake, Ill.
Christine Bruno Fy.   Distance Freestyle Oconomowoc, Wis.
Lainie Cassel* Sr. 5-1 Butterfly, IM Glencoe, Ill.
Tess Cotter Fy.   Freestyle Morris, Minn.
Millie Eggebroten* Sr. 5-1 Diving Steilacoom, Wash.
Jamie Fredeen Soph.   Distance Free, Breaststroke Burnsville, Minn.
Annie Gatzlaff* Sr. 5-9 Sprint Freestyle, Backstroke Mahtomedi, Minn.
Alyssa Germeroth Soph.   Diving Scottsdale, Ariz.
Jessie Gibbons Soph.   Freestyle Marathon, Wis.
Kjersten Grinde Fy.   Freestyle, Breaststroke Maple Grove, Minn.
Laura Haynes Jr. 5-10 Distance Freestyle, IM Duluth, Minn./Central
Carrie Heiberg Soph.   Butterfly, Backstroke Excelsior, Minn./Minnetonka
Lindsey Hickman Fy.   Freestyle, Backstroke Lakeville, Minn.
Aly Janzen* Sr.   Distance Freestyle, Butterfly Lino Lakes, Minn./Cretin-Durham Hall
Sarah Johnson Fy.   Butterfly Wausau, Wis.
Kathryn Kawczynski Fy.   Freestyle Whitefish Bay, Wis.
Aletan Kolen Fy.   Butterfly Northfield, Minn.
Katie Mangan Fy.   Freestyle Northfield, Minn.
Jennifer Marzolf* Sr. 5-4 Distance Freestyle, Butterfly St. Paul, Minn./Cretin
Celeste Maus Fy.   IM Northfield, Minn.
Mariella McLachlin Fy.   Freestyle Darien, Conn.
Carly O'Neil Jr. 5-7 Sprint Freestyle Inver Grove Heights, Minn.
Carol Ann Pederson Jr. 5-8 Sprint Freestyle Iron River, Wis.
Erica Perry Soph.   Freestyle Madison, Wis.
Amy Phillips* Sr. 5-2 Diving Cottage Grove, Minn.
Jessica Phillips Jr. 5-7 Distance Freestyle, IM Wilmette, Ill./New Trier Township
Christina Roberts* Sr. 5-4 Sprint Freestyle Brainerd, Minn.
Amanda Rorem Fy.   Backstroke, Sprint Freestyle Mankato, Minn.
Christine Schaplowsky* Sr. 5-7 Breaststroke, Distance Freestyle Folsom, Calif.
Amanda Shuck Jr. 5-4 Diving Rochester, Minn.
Heidi Thole Fy.   Sprint Freestyle Madison, Wis.
Anna Thomas Jr. 5-9 Freestyle, Backstroke Marshall, Minn.
Bridgid Varley Fy.   Freestyle St. Paul, Minn.
* captain
Head Coaches: Dave Hauck, Bob Hauck
Asst. Coaches: Chrissy Soule, Gabe Kortuem